Referat: IF Karlstad Fotbollutveckling - Grums IK
Mest dramatiskt var det innan matchstart. Domarna godkände inte linjeringen på Solstadens konsträs för spel. Matchen fick därför snabbt flyttas till Airdomen och avsparken sköts fram 15 minuter. Att spela inomhus i början av augusti är inte det man önskar som spelare och publik. Men när Klasmossens nylagda konstgräs inte besiktigats med godkänt resultat och reservplanen inte höll måttet fick vi vara glada att matchen kunde genomföras.
Trots sena ändringar, solsken ute och OS på TV så tog sig strax över 100 åskådare in i domen. De fick se en underhållande match där båda lagen hade sina chanser att göra mål, men U-laget var lite vassare och vann med stabila 2-0. Händelserna i matchen kan den intresserade följa
här.
Båda U-lagets mål föll i första halvlek. Men i sekvensen innan första målet får Grums ett friläge som Toomas förtjänstfullt räddar till hörna. Anfallet efter börjar med en inspark och U-laget visar bra tålamod där bollen förflyttas på egen planhalva med 14 passningar innan de går till attack med en längre boll på högerkanten. Där kommer Felix runt och gör ett inspel i straffområdet där avslutet täcks och vi får bollen på nytt i vänsterläge där Kenan hittar Darko som i sin tur passar Felix som på ett tillslag sätter bollen i nätmaskorna. Ett snyggt fotbllsmål och matchuret visar på 32 minuter.
10 minuter senare faller 2-0. På nytt ett snyggt anfall som startar med ett inkast på egna planhalvans högersida. Bollen passas runt till vänstersidan där en passning i djupet upp till mittlinjen slår ut Grums första press. Attacken sker därifrån på vänsterkanten där Darko hittar Kenan utanför straffområdet, han vänder bortt sin försvarare och slår därefter en perfekt passning till en framrusande Ross som enkelt kan bredsida in 2-0.
Resten av matchen kontrollerar U-laget matchen och Grums kommer inte till några klara målchanser utan det blir några fasta situationer och skott utifrån. Det blir kanske lite väl säkert ibland där vi istället för att försöka hålla i bollen slår iväg den utan adress. Men sammantaget en väl genomförd match mot ett namnkunnigt Grums med hela 7 sartspelare med division 1 meriter. Hösten har börjat bra med två raka matcher med hållen nolla och bärgade tre poäng. Nästa fredag väntar ett derby på bortaplan mot Forshaga. Ulf sammanfattar matchen på följande sätt.
"En härlig seger mot ett rutinerat motståndarlag som bjuder upp till en ganska bra fotbollsmatch. Vi inleder starkt med högt presspel, är dominanta med bollinnehavet och hittar in en par gånger bakom Grums backlinje. Grums hotar mest på fasta situationer och med ett vasst djupledsspel. I andra halvlek bevakar vi ledningen på ett stabilt sätt. Extra kul är att våra unga nya spelare från U19; Nils, Jonathan och Jesper, gör fina inhopp i andra halvlek och bidrar till segern."